Pobyt w szpitalu - pytania?
Jaka kolejność konsultacji przed operacją?
- Rozpoznanie przepukliny (np.: lekarz POZ, USG)
- Chirurg w szpitalu/poradni (kwalifikacja)
- Badania do zabiegu
- Anestezjolog (konsultacja)
- Przyjęcie do szpitala
- Anestezjolog (wizyta premedykacyjna)
- Do operacji
Leki własne przed operacją
W dniu zabiegu weź leki, które masz przepisane na stałe (na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, leki rozrzedzające krew, itp.), chyba że zalecono inaczej.
Jak długo głodówka przed operacją?
To powinno być ustalone na konsultacji przedoperacyjnej u anestezjologa. Najnowsze zalecenia są taki, że nie można jeść 6 godzin przed operacją, ale czyste płyny można pić do 2 godzin przed operacją. Ale.. co anestezjolog, to wytyczne. Może się zdarzyć, że dozwolone będzie jedzenie do północy przed operacją a zakaz picia - 6 godzin przed operacją.
Czy zakłada się cewnik przy operacji przepukliny?
Cewnik zakładany jest wyjątkowo - w prowadzonych przeze mnie operacjach w ostatnich 300 chorych nie było cewnika. Gdy chory zgłasza, że ma często zatrzymanie moczu - wówczas cewnik bywa pomocny.
W jakim znieczuleniu operacja przepukliny pachwinowej?
Zazwyczaj operacja przepukliny pachwinowej jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od indywidualnej sytuacji i preferencji pacjenta. Ja nie wykonuję w miejscowym, chyba że pacjent ma 65 i więcej lat. Znieczulenie jest ogólne, ale bez intubacji (rurki w krtani)
Co się dzieje w dniu operacji?
To zależy, jak jest zorganizowane leczenie. Pacjenci powinni przybyć do szpitala około 90 minut przed planowaną operacją, aby było czas na przygotowanie, w tym zmianę w szpitalną piżamę i założenie kroplówki. Operacja przepukliny pachwinowej zazwyczaj trwa około 60 minut, a po niej pacjenci spędzają 1-2 godziny w sali pooperacyjnej. Dalej zależy od organizacji pracy oddziału. Przy leczeniu na koszt NFZ - trzeba uwzględnić, że wymagane jest wcześniejsze (1 dzień) przyjęcie do szpitala przed operacją; konieczny jest "pobyt szpitalny". Inaczej szpital za leczenie nie dostanie pieniędzy.
O co zapytać przed operacją?
Ważne jest, aby zapytać o to, jaką metodą będzie wykonana operacja, kto będzie operował. Dobrze jest porozmawiać z chirurgiem o jego doświadczeniu w planowanej technice operacyjnej. Wskazane jest by zarówno chirurg, jak i pacjent nie byli anonimowymi osobami. Zrozumienie, jakiego rodzaju naprawa (z siatką czy bez siatki) będzie stosowana, jest również kluczowe
Kiedy wstawać po operacji przepukliny?
Po operacji przepukliny pachwinowej powinieneś/musisz wstać z łóżka i zacząć poruszać się jak najszybciej - jak to można. To się określa jako szybkie uruchomienie pacjenta. Pomaga w zapobieganiu powikłaniom związanym z dłuższym unieruchomieniem (zakrzepy żylne).
Jak długo potrwa pobyt w szpitalu?
To zależy, jak jest zorganizowane leczenie. W trybie chirurgii jednego dnia - tak, jak nazwa wskazuje. Ja organizuję leczenie tak, że pacjent jest przyjmowany 1 dnia po południu, godzinę po przyjęciu operowany, zostaje na noc i następnego dnia - przed południem wypisywany do domu.
Czy można zrezygnować z planowanej operacji?
Oczywiście tak. Można zrezygnować w każdej chwili. Przyczyny mogą być bardzo różne (lęk, sprawy losowe, ważne sprawy zawodowe, itd.). Wystarczy zgłosić to lekarzowi i nawet nie trzeba się tłumaczyć. Lekarz przygotuje wypis z oddziału. Pewnie poprosi o podpis, że opuszcza się szpital z własnej woli. Nie rozwiązuje to problemu przepukliny.
Na co zwrócić uwagę przed wypisem ze szpitala?
Porozmawiać z chirurgiem, który operował jak w jego ocenie przebiegł zabieg. Zapytać, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem. Czy należy się spodziewać komplikacji? Na co zwrócić uwagę w okresie pooperacyjnym?
Przy zmianie opatrunku - ocenić, jak wygląda rana, czy nie wycieka z niej krew, czy nie ma nadmiernego obrzęku, czy moszna lub prącie nie jest powiększone, czy miejsce operowane jest bardzo bolesne?
Gdy się jest na oddziale w miarę prosto porozmawiać na ten temat z lekarzem. Po wypisie - będzie to już bardzo trudne, a lekarz może być nie do uchwycenia!
Czy dostajemy do ręki: wypis, recepty, zwolnienie z pracy. Zwykle są zastrzyki z heparyny (Fraxiparine, Clexane lub podobne); czy umiemy podać sobie taki lek?
Czy zwrócono "własne" wyniki badań, które zostały przyniesione do szpitala?
Czy wiadomo, kto i kiedy zdejmie szwy z rany?
Gdzie i kiedy badanie kontrolne? Póki jest się na oddziale - łatwo się to dowiedzieć (sekretariat?). Potem będzie długie czekanie przy telefonie, którego nikt nie odbiera.
Przepuklina? Niestety, konieczna operacja
Skorzystaj z pomocy doświadczonego chirurga
Na wiele pytań odpowiadam na Blogu. Tutaj są tematy
Aktualne terminy konsultacji
SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335
Podam: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki
Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!
Konsultacje on-line
Masz przepuklinę pachwinową (rozpoznanie potwierdzone przez lekarza i/lub USG) i jesteś jest zdrowy/a - termin operacji ustalę podczas konsultacji on-line. Omówię metodę i organizację leczenia. Termin rozmowy: SMS lub tel. +48 603751335. Więcej
Aplikacje: WhatsApp, Messenger, Skype, inne