Leki przeciwzakrzepowe do domu po wypisie ze szpitala po operacji przepukliny pachwinowej.

W ZnanyLekarz.pl opublikowano taki opis “Witam, wróciłem po zabiegu przepukliny pachwinowej prawej (miesiąc temu miałem robioną lewą). Miesiąc temu lekarz zalecił zastrzyki przeciwzakrzepowe 10 dni. Tym razem mimo że operacja taka sama => tych zastrzyków nie mam. Kontaktowałem się z lekarzem z tego szpitala który miał akurat dyżur i stwierdził że jeśli w zaleceniach nie ma to widocznie nie trzeba mi tych zastrzyków i odłożył słuchawkę. Pytanie czy rzeczywiście nie potrzebuję mieć tych zastrzyków po operacji szczególnie, że jak mi powtarzają lekarze “mam gęstą krew”. W szpitalu je dostawałem przez 2 dni.”

Moja odpowiedź:

Odstęp czasu między zabiegami?

Pierwsza wątpliwość to odstęp czasu między zabiegami. Podany we wpisie odstęp między pierwszym a drugim zabiegiem jest stanowczo za krótki. Ile najlepiej poczekać między operacją przepukliny w jednej i drugiej pachwinie? Trzy do sześciu miesięcy. Miesiąc po zabiegu na pewno rana po operacji przepukliny pachwinowej jest w trakcie gojenia i dlatego z kolejną operacją należy poczekać.
Podstawowe pytanie to czy stosować profilaktykę przeciw zakrzepową po operacji przepukliny pachwinowej. Dlaczego stosuje się taką profilaktykę? Z obawy przed zakrzepem żylnym i zatorem (zatkaniem) naczyń płucnych. Czy operacja przepukliny stwarza warunki do zakrzepów żylnych? Może to wystąpić, gdyż przepływ żylny po stronie operowanej jest utrudniony, ryzyko rośnie przy znieczuleniu ogólnym (to zawsze w laparoskopii). U kogo ryzyko jest większe? Osoby starsze, unieruchomione, te które już miały zatory płucne lub jest obciążenie rodzinne.

Jak się ocenia ryzyko powstania zakrzepu żylnego?

Jak się ryzyko ocenia ryzyko zakrzepicy? Przed zabiegiem obowiązkowo wypełniana jest ankieta Capriniego; wg zebranych punktów “karnych” następuje wybór postępowania.
Wg opisu postępowania leczniczego – niczym nie uzasadniona zmiana postępowania podważa wiarę pacjenta w decyzje lekarzy. Co prawda nie wiadomo, jakie było (jest) ryzyko zakrzepu u pytającej osoby, ale skoro po 1 zabiegu zastosowano profilaktykę to przy powtórnym zabiegu po miesiącu – tym bardziej należało to wdrożyć.
Jakie jest ryzyko nadmiernego krwawienia z ran przy stosowaniu pooperacyjnym leków p-zakrzepowych? Nieznaczne, nie mają one praktycznie wpływu a więc tego można się nie obawiać.
Ostatnio spotkałem się z podobnym problemem: pacjent miał opory z przyjmowaniem zastrzyków z heparyny po wypisie ze szpitala. Umowa była taka: jeżeli w domu po zabiegu będzie normalnie chodził – to bez zastrzyków, jeżeli będzie więcej polegiwał – to jednak profilaktyka.

 

Ankieta do oceny ryzyka powstania zakrzepu w żyłach kończyn dolnych