Metoda Shouldice 

Metoda napięciowa - a wyniki bardzo dobre. Dlaczego? 

Tylko z „siatką” i "bez napięcia"..takie były do niedawna zalecenie europejskie zalecenia dla wszystkich przepuklin, w tym dla osób młodych.  

Na licznych konferencjach powtarzało się te zalecenia, aż….zabierał głos chirurg i przedstawiał wyniki leczenia wielu tysięcy chorych w Shouldice Hospital (Kanada), u których nie zastosowano „siatki” a plastyka była  z tkanki własnej  i to pod pewnym napięciem.  Wyniki leczenia przepuklin w tym szpitalu były świetne. 

Współcześnie poglądy chirurgów się zmieniają: bez siatki można też skutecznie wyleczyć przepuklinę, Tylko.. trzeba to umieć.


Początek operacji jest, jak we wszystkich metodach. Po nacięciu skóry i tkanki podskórnej – otwiera się kanał pachwinowy i usuwa worek przepuklinowy. Jego zawartość zwykle jest przesuwana do jamy brzusznej a sam worek jest albo wycinany albo zagłabiany do brzucha.

Różnice polegają na tym, jak wzmacnia się tylną ścianę kanału pachwinowego. W metodzie Shouldice nacina się tylną ścianę kanału pachwinowego. Na schematach pokazane jest odsłonięcie tylnej ściany kanału pachwinowego (nacięcie wzdłuż linii h; strona lewa) oraz początek jej szycia – wzmacniania (nitka z igłą po stronie prawej, blisko linii wskazującej punkt b).

Wzmocnienie tylnej ściany kanału pachwinowego w metodzie Shouldice jest  wykonywane poprzez przemieszczenie i przymocowanie elementów ściany brzucha. Aby wzmocnienie było silne kolejne warstwy szwów układają i przyszywają ścianę brzucha dachówkowato. Tworzone są aż 4 warstwy zabezpieczające

Na schemacie obok jest przekrój ściany brzucha w okolicy pachwiny. Powyżej kanału pachwinowego jest kilka warstw ściany brzucha (mięśnie i powięzie). Od dołu – to jest miejsce mocowania – jest więzadło pachwinowe. Zmieniający się obraz pokazuje kolejne etapy operacji - zszywane kolejne warstwy.

autor: dr med. W. Stankiewicz

W przypadku met. Shouldice’a mamy do czynienia z techniką chirurgiczną związaną – przez ostatnie 60 lat – z miejscem, gdzie została stworzona i dopracowana. Nie ma innego ośrodka, gdzie tą metodą uzyskiwano by lepsze wyniki i w sposób równie konsekwentny by ją stosowano – praktycznie bez modyfikacji. Byli chirurdzy, którzy doskonalili się w tej technice, ale z czasem ją zarzucali. Przyczyną może być stopień skomplikowania tego zabiegu, ale nie bez znaczenia jest to, że żadna firma produkująca sprzęt medyczny (siatki, laparoskopy) nigdy tej metody nie będzie wspierać ani fundować badań z tym związanych.

Moje wrażenia ze szpitala Shouldice

Moje wrażenia z wizyty w Shouldice Hospital na zaproszenie ówczesnego szefa chirurgii – doktora C. T. Degani. Szpital znajduje się w Thornhill, na północ od Toronto. Można tam bez kłopotu dojechać autobusem z przedmieścia Toronto. Choć szpital ten jest znany na całym świecie, kierowca autobusu nie miał pojęcia, gdzie on jest. Rozglądając się przez okno samochodu szpital wypatrzyłem w ostatniej chwili. Sam budynek, oddalony od ulicy, schowany jest w zieleni dużego parku.

W tym szpitalu nie praktykuje się tam „chirurgii jednego dnia” – pobyt trwa kilka dni, łóżek jest 89. Chorzy przed i po operacji wykonują nadzorowane ćwiczenia fizyczne. Sama organizacja szpitala zachęca chorych do ruchu, ćwiczeń i spotkań (wieczorne koncerty) a posiłki nie są podawane do łóżka – lecz we wspólnej jadalni. 

Na kilku salach operacyjnych bez przerwy odbywają się zabiegi (operacji 30 dziennie, śr. rocznie 7.000 operacji). Chirurgów etatowych było 12, oprócz tego wielu lekarzy (emerytowani chirurdzy, anestezjolodzy) wyłącznie asystuje do operacji. 

W czasie, gdy tam byłem nadal do operacji używano cienki drut stalowy. Był kupowany w szpulach, cięty i sterylizowany na miejscu. Znieczulano lidokainą, którą w proszku również kupowano w hurcie, a przygotowanie i sterylizację roztworu wykonywano w szpitalu. Utrzymywano ścisły kontakt listowny z wszystkimi chorymi; druk materiałów, broszur, informatorów był w piwnicy szpitala.

Wyniki Kliniki Shouldice są bardzo dobre i nikt ich nie podważa: liczba nawrotów przepuklin jest niższa niż jeden procent (0,3% już w roku 1980) a powikłania okołooperacyjne rzadkie.  Technikę tą określono, jako „niskonapięciową” a metodę tą stosuje się, gdy nie chce się użyć siatki.

Aktualne terminy konsultacji

SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335

Podam: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Konsultacje on-line

Masz przepuklinę pachwinową (rozpoznanie potwierdzone przez lekarza i/lub USG) i jesteś jest zdrowy/a -  termin operacji ustalę podczas konsultacji on-lineOmówię metodę i organizację leczenia. Termin rozmowy: SMS lub tel. +48 603751335. Więcej

Aplikacje: WhatsApp, Messenger, Skype, inne

W każdej metodzie, po otwarciu kanału pachwinowego:

 (1) wypreparowuje się (wydziela z otoczenia) worek przepuklinowy i 

(2) przesuwa wraz z zawartością do wnętrza brzucha (tak, aby zniknął w środku). 

Gdy przepuklina jest bardzo duży, lub była konieczność jego otwarcia (np. dla rozdzielenia zrostów) wówczas worek u podstawy podwiązuje się i to co powyżej - odcina. Pozostały kikut worka również przesuwa się do wnętrza brzucha. 

Przecinanie jest gorsze, gdyż przecięta tkanka (otrzewna) jest dobrze unerwiona i po zabiegu miejsce takie bardziej boli. Dalsze postępowanie zależne jest od wybranej metody operacyjnej.

Close