SIATKA PRZEPUKLINOWA

Tworzywa syntetyczne wykorzystuje się w operacjach przepuklin, żeby poprawić wyniki leczenia. Spowodować, aby było mniej nawrotów przepuklin i żeby miejsce operowane nie bolało. Niestety, nie zawsze tak się udaje.

Czy operacja przepukliny w pachwinie zawsze się udaje?

Niestety, nie

surgeon sitting in a hospital setting looking despondent after an unsuccessful surgery

Najbardziej rozczarowuje nawrót przepukliny.  Może być po kilku miesiącach czy latach od operacji. Dokuczliwe są powikłania występujące wcześnie po operacji - w ciągu pierwszych tygodni. Groźny jest stały  ból, zakażenie miejsca operowanego, zrosty wewnątrz brzuszne, zablokowanie pracy jelit, krwawienie, zbiorniki płynu w miejscu operowanym. 

Czy operacja przepukliny to prosty zabieg?

Niestety, nie

animated white bg

Budowa pachwiny jest bardzo skomplikowana, a w dodatku jest to "słabe" miejsce ściany brzucha. U osoby zdrowej są mechanizmy uszczelniające kanał pachwinowy. Gdy trzeba mięśnie i powięzie się napinają i skracają a wtedy kanał pachwinowy ma bardziej skośny przebieg. W efekcie przez kanał pachwinowy przechodzą swobodnie tętnice i żyły oraz powrózek nasienny (z nasieniowodem). Droga ta jest jednak zamknięta dla jelit i tłuszczu wewnątrzbrzusznego, tak że nie mogą się wydostać poza brzuch. 

Wystąpienie przepukliny oznacza, że zawiodły mechanizmy zapewniające szczelność kanału pachwinowego. Powstało mniej lub bardziej swobodne połączenie do jamy brzusznej. Jelita mogą tą drogą wędrować w kierunku moszny.

Żadna metoda operacji przepukliny pachwinowej nie jest w stanie odtworzyć naturalnych mechanizmów uszczelniających kanał pachwinowy. 

skoplikowana maszyna schemat removebg preview

Stosowane operacje naprawcze polegają jedynie na wzmocnieniu ścian kanału pachwinowego. Zmieniony zostaje czynny mechanizm mięśniowo-powięziowy na statyczne wsparcie - wzmocnienie z usztywnieniem tkanek. Współczesne operacje naprawcze stawiają sobie za cel, aby te usztywnienie było możliwie najmniejsze.


Zalety operacji przepukliny z siatką

Chirurdzy zaczęli stosować siatki do operacji przepuklin, gdyż tradycyjne metody były skomplikowane, wymagały precyzji i doświadczenia. Gdy robiono to niestarannie lub pośpiesznie - często kończyły się przewlekłym bólem i nawrotem przepukliny. Zastosowano siatki, co uprościło operacje. 

Umiejętne zastosowania siatki pozwala na:

image x 18
6 błędów siatki

6 grzechów głównych siatki w chirurgii przepuklin

czyli niebezpieczeństwa operacji przepukliny z siatką


Dla jasności: siatka sama w sobie  rzadko przyczyną powikłania; zwykle wynika to z nieumiejętnego jej stosowania. Ale..bywa jednak też, że siatka jest źle skonstruowana lub jest ze szkodliwego materiału. 

1. Ból w miejscu wszczepienia siatki

Ból po operacji przepukliny to poważny problem, dotykający co najmniej co 10. -20. operowaną osobę. Gdy ból po operacji nie ustępuje po 3 miesiącach - zwiastuje to poważny problem, gdyż jest to ból przewlekły, który sam nie ustąpi. Przyczyną bólu jest zwykle stałe drażnienie nerwu. Powstaje to w przypadku, gdy w czasie operacji uszkodzono osłonkę nerwu lub przyszyto nerw do siatki lub jest uwięziony w węźle szwu. W takim przypadku objawy nie ustępują a usuwa je jedynie operacja.  

image x 17

Nerw – długi cienki, leżący w poprzek siatki jest z nią zrośnięty  (całość usunięto w czasie ponownej operacji). To była przyczyna nieznośnych bólów pooperacyjnych.

Przyczyną nieznośnego bólu może być złe umocowanie siatki – np. użycie nie wchłaniających się zszywek. Obok zdjęcia z usuwania siatki z mocowanej metalowymi zszywkami, które (co oczywiste) bolały chorego. Ból, uczucie stałej przeszkody był nie do wytrzymania. W czasie operacji okazało się, że metalowych zszywek jest bardzo dużo, były ostre, dosłownie kłuły. Sama siatka była sztywna i niedopasowana do ciała młodego człowieka. Oczywiście jedynym rozwiązaniem było usunięcie siatki z zszywkami. Usuwanie siatki to zwykle  rozległa operacja i ciało jest okaleczone. Po usunięciu siatki może powstać nawrót przepukliny. Nie wykluczone, że chorego czeka kolejna operacja; na siatkę już się nie zdecyduje.

image x 9
image 11

Jak często jest ból przewlekły po operacji przepukliny pachwinowej? Może zobaczyć - tutaj

2. Podtrzymywanie zakażenia

Zakażenie rany po wszczepieniu siatki jest trudne do wyleczenia, gdyż powierzchnia siatki jest zasiedlona bateriami. Bakterii - wprowadzone podczas operacji - praktycznie nie można usunąć (zabić). Między włóknami siatki jest niewielka ilość naczyń krwionośnych a antybiotyki docierają drogą krwi. Bakterie na siatce tworzą tzw. biofilm; trudną do usunięcia warstwę. Wyleczenie jest możliwe jedynie poprzez usunięcie siatki. Zakażenie oporne na leczenie występuje rzadziej, gdy operacja jest bez siatki. Oczywiście możliwe jest zakażenie toczące się wokół szwów. Ponownie, dopiero usunięcie szwów powoduje wyleczenie. Zakażenie  po operacji przepukliny z siatką występuje u około 5 osób na 100 operowanych (5%).

div { text-align: center; }
image x 12

usuwanie zakażonej siatki z ściany brzucha

image x 6

kanał ropny z zakażonej siatki do skóry i usunięcie zakażonej siatki 

image x 16

bakterie pomiędzy włóknami wszczepionej siatki

image x 1

zakażona siatka po wielu latach przebiła się przez skórę

3. Siatka kurczy się i twardnieje

Każda siatka wszczepiona do organizmu ulega obkurczeniu. Wszczepia się siatki odpowiednio większe, tak aby zmniejszenie wymiarów siatki nie groziło nawrotem przepukliny. Niekiedy jednak ten proces jest bardzo nasilony. Siatka zmienia się wówczas w twardą, obkurczoną skorupę. Powoduje to bóle, uczucie twardego ciała obcego (niekiedy przemieszczającego się w tkankach). Oczywiście taka siatka nie zapobiega przed nawrotem przepukliny. Zmieniona siatka musi być usunięta operacyjnie. Nowoczesne siatki są "lekkie", czyli na taką samą powierzchnię mają mniej tworzywa syntetycznego. Ich luźne utkanie powoduje, że ryzyko usztywnienia ściany brzucha jest małe.

Na zdjęciach stwardniałe, obkurczone siatki usunięte w czasie ponownych operacji.

image x 15
image 2

4. Siatka wrasta do sąsiednich narządów

Wszczepiona siatka powoduje reakcję organizmu – miejscowy stan zapalny. Nie jest to złe, gdyż dzięki temu siatka silnie przyrasta w miejscu wszczepienia. Niebezpieczeństwo powstaje, gdy siatka uwalnia się z miejsca jej umocowania oraz przemieszcza się w jamie brzusznej. Najczęściej siatka przedostaje się do pęcherza moczowego, ale może też dostać się do jelita cienkiego, grubego czy też innego narządu. Proces taki trwa wiele miesięcy lub lat. W tym czasie pacjent źle się czuje, ma stale bóle brzucha. Gdy siatka dostaje się do pęcherza objawem jest nawracające zapalenie. Gdy siatka przedostaje się do jelita – utrudnia przechodzenie treści jelitowej.

Poniżej nagłówki kilku prac naukowych opisujących przemieszczenie się siatek do innych narządów – szczególnie pęcherza moczowego. Takich publikacji jest dużo więcej. W rogu zdjęcie siatki, która zawędrowała do wnętrza jelita (zdjęcie z wziernikowania, kolonoskopii).

image x 5
image x 8
image x 13
image x 4
image x 7
migracja siatki 1

5. Powoduje zrosty wewnątrzbrzuszne

Po zastosowaniu siatki przy naprawie przepukliny i ułożeniu jej w pobliżu wnętrza jamy brzusznej mogą to spowodować  zrosty wewnątrzbrzuszne. Tak jest szczególnie często przy zastosowaniu korków z siatki (metoda Rutkowa), układaniu siatki głęboko w ścianie brzucha (w tzw. przestrzeni przedotrzewnowej) lub wewnątrz brzucha (w trakcie operacji laparoskopowej). Każda operacja wewnątrz jamy brzusznej powoduje jakieś zrosty; niewielkie, małe lub duże.  Każdy zrost , szczególnie przy kontakcie z materiałem obcym (siatka, wkrętką mocującą siatkę, szew) może być przyczyną przewężenia jelita, co zaburza jego funkcjonowanie. Dochodzi wówczas do niedrożności (skrętu) jelita. Objawy skrętu jelit to: nudności, wymioty, wzdęcie i bóle skurczowe brzucha, odwodnienie, stopniowe pogarszanie się stanu pacjenta. W takim przypadku pomóc może jedynie pilna operacja i rozdzielenie zrostów.

Na zdjęcia zrost siatki z jelitem oraz zrosty w jamie brzusznej (jelita zrośnięte ze ścianą brzucha) 

image x 14
image x 10

6. Siatka działa uczulająco (?)

Zdarza się, że pacjenci z nawrotem przepukliny podają, że siatka się u nich "nie przyjęła". Oznaczałoby to wystąpienie reakcji alergicznej. Uczulenie na siatki chirurgiczne jest jednak wyjątkowo rzadkie. Ja nigdy takiego nie spotkałem. To, co opisywane jest (też przez lekarzy) jako uczulenie - było najprawdopodobniej zakażeniem siatki z typowymi objawami.

Pojawią się doniesienia, że uczulenie może wystąpić "Siatki przepuklinowe (z materiałów takich jak polipropylen, Gore-tex lub poliester) mogą prowadzić do reakcji alergicznych u niektórych osób. Reakcje te mogą objawiać się stanem zapalnym w miejscu wszczepienia siatki, gromadzeniem się płynu, swędzeniem, wysypką, objawami grypopodobnymi, kaszlem lub katarem." Nie wykluczam oczywiście tego, ale sam się z tym nie spotkałem.

Siatka ponadto może uszkodzić: jądra, mięśnie, powrózek nasienny (bezpłodność?)

Wadliwe siatki

Bywa, że w pogoni za zyskami firmy wprowadzają do sprzedaży niedostatecznie sprawdzone produkty medyczne. Dotyczy to też siatek przepuklinowych. Firmy mają o co walczyć: rocznie na świecie sprzedaje się siatki przepuklinowe za 4,7 miliarda dolarów. 

 24.837

 tyle postępowań sądowych toczyło się w USA na koniec 2023 roku w sprawach o odszkodowania za szkodliwe siatki przepuklinowe

Po pewnym czasie okazuje się pacjenci, u których zastosowano nową siatkę mają często powikłania (np.: bóle, ropienie ran, itd). Lekarze widzą gorsze wyniki operacji. W Polsce przechodzi to prawie niezauważone; często pretensje są raczej do lekarzy. 

W USA takie sytuacje kończą się procesami sądowymi przeciw producentom wadliwych siatek.

Procesy w USA przeciw producentom siatek do przepuklin styczeń 2024 (niektóre)

Firmy wycofują ze sprzedaży wadliwe siatki - rok, nazwa siatki

sprawy sadowe wycofanie siatek

siatka Physiomesh firmy Ethicon była używany również u polskich pacjentów

Przepuklina? Niestety, konieczna operacja

Skorzystaj z pomocy doświadczonego chirurga 

Wyślij SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335


Otrzymasz: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Esk8 jpg

Tutaj możesz się ze mną spotkać


Bydgoszcz, Gabinet, Mierosławskiego 9, tel. 603751335 – każda środa od 17.00
Warszawa, Centrum Medyczne Best-Med, Al. Jerozolimskie 87, tel. 22 628 62 81 / tel. 609 505 600 (co 3 tyg.)
Poznań, Klinika Endomedical, Chwaliszewo 19A, tel. 61 855 06 62 (co 3 tyg.)