Operacja przepukliny pachwinowej: co wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem metody operacji?

Middle_age_man_thinks_about_what_to_do_what_wil

Gdy na "koszt NFZ" zwykle nie ma wyboru. Decyduje miejsce: szpital, oddział chirurgiczny lub klinika. Rzadko pacjent jest zapraszany do rozmowy na temat metody operacyjnej (dobrze jak jest informowany).

Lepiej gdy w pobliżu jest kilka szpitali. Tu już można sprawdzić, jak operuje się tam przepukliny. Ale podejrzewam, że wszędzie tak samo... z siatką.

Gdy leczenie jest płatne, to do wyboru: miejsce, czas, metoda, chirurg.

Koszty

Koszt operacji klasycznej (cięcie w pachwinie) będzie najniższy, laparoskopii - wyższy (ok. 1,5 raza), operacja robotem - będzie kilkukrotnie droższa od najtańszej klasycznej (2-3 razy).

Przepuklina jedno- czy obustronna?

Przy obustronnej przepuklinie pachwinowej zaleca się jednoczasowo - w trakcie jednego znieczulenia - zaopatrzenie obu pachwin. Obustronna przepuklina to wskazanie do laparoskopii. Gdyby operacja była klasyczna - to trzeba wykonać 2 osobne cięcia lub też drugą stronę operować osobno - po kilku miesiącach. Operowałem kilku mężczyzn jednoczasowo obustronną pachwinę metodą Desarda. Wyniki były dobre.

Jakie chcę znieczulenie?

Znieczulenie miejscowe, do kręgosłupa  czy ogólne: z intubacją a może ogólne bez intubacji (na maskę krtaniową)?

Tylko operacje klasyczne (z siatką, lub bez siatki) można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub do kręgosłupa. Operacja klasyczna (bez/z siatką) może być wykonana na maskę krtaniową - czyli znieczulenie ogólne, ale bez intubacji, gdyż zwiotcznie mięśni nie jest potrzebne. Laparoskopia wymaga znieczulenia ogólnego z intubacją i zwiotczeniem mieśni. Tutaj ciekawa rozmowa z anestezjologiem o metodach znieczulenie.

Pierwsza operacja przepukliny pachwinowej czy z powodu nawrotu?

Nawrót przepukliny oznacza, że pojawiła się ona ponownie w tej samej pachwinie. Generalna zasada jest, aby ponowna operacja (re-operacja) była od drugiej strony ściany brzucha. Pierwszy zabieg był cięciem w pachwinie - to drugi powinien być od wnętrza brzucha (laparoskopowo). I odwrotnie: pierwsza operacja była laparoskopowa i doszło do nawrotu - to ponowna operacja powinna być od przodu brzucha. 

Dlaczego? Ponowna operacja nie powinna być w obrębie blizny po pierwszym zabiegu. Każda operacja a szczególnie z wszczepem siatki powoduje powstanie zrostu tkanek - blizny. Gdyby operować w tym miejscu anatomia (budowa tej okolicy) będzie zmieniona i gojenie będzie gorsze.

Jaka aktywność fizyczna po operacji przepukliny?

Nie ma zasadniczych różnic w powrocie do aktywności fizycznej po operacjach różnymi metodami. Uważa się, że po laparoskopii ten powrót powien być szybszy, ale nie zawsze się to sprawdza. Bardzo dużo zależy od indywidualnego odczuwania bólu pooperacyjnego. Są osoby bardzo wrażliwe, są też takie, które nie zupełnie nie biorą leków przeciw-bólowych. Jest to zwykle wiadomo rano w pierwszym dniu po operacji. Drugi ważny czynnik to delikatne operowanie, unikanie uszkodzenia nerwów i miażdżenia tkanek (czyli zależne od chirurga). Osoby, które przed operacją odczuwają ból w pachwinie - zwykle też to czują po operacji. U tych osób odradzałbym siatkę; większe jest ryzyko bólu przewlekłego.

Czy chcę operacji przepukliny pachwinowej z siatką czy bez siatki?

Leczenie przepukliny pachwinowej, podobnie jak w przypadku innych rodzajów przepuklin, może być przeprowadzane za pomocą metody z użyciem siatki lub bez siatki. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od wielu czynników, w tym od specyfiki przypadku, wyboru pacjenta oraz doświadczenia chirurga. Nie ma obecnie dowodów, że po operacji Desardy wyniki leczenia są gorsze niż po operacji z siatką Lichtensteina. Nie ma różnic w zakresie bólu pooperacyjnego, czas powrotu do zdrowia, częstości nawrotów przepuklin. Obie metody dają podobne wyniki. Nie polecałbym siatki osobom szczupłym (może po operacji być wyczuwalna), oraz tym, których bolało w pachwinie przed zabiegiem. Są osoby, które po prostu nie chcą materiału sztucznego.

Operacja przepukliny pachwinowej jest planowa czy pilna?

Przy operacji pilnej, gdy występuje uwięźnięcie jelita - trzeba się liczyć z tym, że jest miejscowe zakażenie czyli duża ilość bakterii w worku przepuklinowym lub nawet w jamie brzusznej. W takim przypadku wprowadzenie siatki do rany może doprowadzić do jej skażenia bakteriami i potem ropienia rany z zajęciem siatki.  Operacja w trybie pilnym przy uwięźnięciu jelita naraża chorego na 10-krotnie większe ryzyko powikłań niż przy operacji planowej, gdy pacjent w dobrym stanie zdrowia.

Przepuklina pachwinowa skośna i prosta - czy tak samo?

Nie ma znaczenia; operacja jest taka sama niezależnie od typu przepukliny pachwinowej. Istota operacji polega na usunięciu istniejącej przepukliny oraz zabiezpieczeniu całej pachwiny tak, żeby nie doszło do nawrotu ale też powstania obok nowej przepukliny. Wzmacnia się całą tylną ścianę kanału pachwinowego.

Jaka operacja przy przepuklinie schodzącej do moszny?

Najlepsza jest operacja na otwarto; zwykle wymaga siatki, gdyż jest duże zniszczenie ściany brzucha. Worek takiej przepukliny jest zwykle w zrostach (jelita między sobą oraz zrosty worka przepuklinowego z otoczeniem) i trudno je rozdzielić w laparoskopii. Po odprowadzeniu worka przepuklinowego do brzucha - po przepuklinie zostaje wolne miejsce w pachwinie i worku mosznowym. Musi być tam wprowadzony dren, który zbierze krew i płyn surowiczy. 

Jakie postępowanie przy przepuklinie wieloletniej?

Przepuklina jest i powiększa się od wielu lat - czy wpływa to na wybór metody operacji? Przez wiele lat był noszony pas przepuklinowy - czy ma to znaczenie?

Wieloletnią przepuklinę lepiej operować z cięcia w pachwinie. Trzeba się liczyć z tym, że wielokrotnie dochodziło do więźnięcia przepukliny. Jest ona w licznych, silnych zrostach. Wokół tkanki są zmienione zapalnie, porgubiałe, nie podatne na rozpreparowanie. Laproskopia może być bardzo trudna. Miejsce operowane może krwawić po zabiegu. 

Czy wiek pacjenta ma znaczenie dla wyboru metody operacyjnej?

Jaka operacja dla 20-latka, 30-50 latka, 60-70 latka, nestora?

Osoba młoda ma długie życie przed sobą. Czy sensowne jest wprowadzenie siatki, która będzie w organizmie przez następne 50 lat? Wydaje się, że nie ma to sensu. Jeżeli możemy zaopatrzyć przepuklinę z tym samym efektem bez siatki - to jest to lepsze rozwiązanie. 

Dla osób w starszym wieku operacja bez siatki jest też dobrym rozwiązaniem. Można się umówić, że zabieg taki będzie wykonany o ile tkanki służące do rekonstrukcji będą miały odpowiednią wytrzymałość. To jest do oceny dopiero podczas operacji. Gdy tkanki okażą się zbyt słabe (rozcięgno papierowe) - zawsze można wstawić lekką siatkę.

Kiedy laparoskopia nie jest możliwa?

Po ciężkiej chorobie w jamie brzusznej, po operacji w jamie brzusznej - czy laparoskopowa operacja przepukliny pachwinowej jest możliwa?

Laparoskopia może być bardzo trudna do wykonania, wręcz niebezpieczna, gdy pacjent przebył rozlany proces zapalny w jamie brzusznej. Typowy przykład to ostre zapalenie trzustki lub ropne zapalenie wyrostka robaczkowego. Każdy brzuszny stan zapalny, każda operacja brzuszna powoduje powstanie zrostów w jamie brzusznej. Pętle jelitowe mogą być podklejone do ściany brzucha lub masywnie zrośnięte ze sobą. Zrosty mogą być niewielkie, łatwe do usunięcia ale też takie, że "nic nie widać" w polu operacyjnym. Wtedy grożą powikłania; szczególnie uszkodzenie narządów wewnętrznych. Najmniejsze uszkodzenie jelita, szczególnie przegapione przy operacji prowadzi do ciężkich powikłań. 

Po jakiej operacji przepukliny najmniej boli?

Nie ma różnic pomiędzy metodami w zakresie bólu pooperacyjnego. Znaczenie ma to, czy pacjenta bolała pachwina przed zabiegiem, czy operacja została wykonana delikatnie, czy uwzględniono przebieg nerwów w pachwinie. Są duże różnice w odczuwaniu bólu pooperacyjnego oraz poziomu lęku przed operacją. W wielu pracach opisywany jest mniejszy ból po laparoskopii - ale nie zawsze się to sprawdza w praktyce.

Jaka metoda operacji daje najmniej nawotów przepuklin?

Nie ma dowodów, że jakaś jedna metoda operacyjna powoduje mniej nawrotów niż inne. Gorsze wyniki dawały metody napięciowe (Bassini, modyfikacje Bassiniego), ale są one obecnie nie stosowane. Metody współczesne dają podobny odsetek nawrotów (kilka procent). Większe znaczenie ma to, kto operuje, jak starannie to robi, jakie jest jego doświadczenie i w czym jest biegły. 

Po jakiej operacji najszybszy powrót do pracy?

Najszybszy powrót do pracy po operacji przepukliny zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj operacji, technika operacyjna, indywidualne czynniki pacjenta i charakter pracy, którą wykonuje. 

Oto kilka ogólnych wytycznych dotyczących powrotu do pracy po różnych technikach operacyjnych: 

Technika laparoskopowa: 

Techniki laparoskopowe, takie jak TAPP (Transabdominal Preperitoneal) lub TEP (Total Extraperitoneal), często umożliwiają szybszy powrót do pracy w porównaniu do technik otwartych. Wiele osób może wrócić do lekkiej pracy biurowej w ciągu kilku dni lub tygodni po operacji. Powrót do bardziej wymagającej fizycznie pracy może zająć dłużej, zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. 

 Technika otwarta z zastosowaniem siatki: 

W przypadku techniki otwartej z zastosowaniem siatki, czas powrotu do pracy może być zależny od wielu czynników, takich jak wielkość przepukliny, lokalizacja, ogólny stan zdrowia pacjenta i rodzaj pracy. Wiele osób może wrócić do lekkiej pracy po kilku tygodniach, podczas gdy powrót do bardziej wymagającej pracy fizycznej może zająć kilka miesięcy. 

 Technika otwarta bez zastosowania siatki

W przypadku techniki otwartej bez zastosowania siatki, czas powrotu do pracy może być dłuższy, ponieważ gojenie się tkanek może zająć więcej czasu. Powrót do lekkiej pracy biurowej może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, a powrót do bardziej wymagającej pracy fizycznej może zająć kilka miesięcy lub dłużej. 

 Warto jednak pamiętać, że czas powrotu do pracy może się różnić w zależności od indywidualnych czynników pacjenta i charakteru pracy. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub chirurgiem, którzy będą mogli ocenić indywidualne okoliczności i zalecić odpowiedni czas powrotu do pracy. 

Przepuklina? Niestety, konieczna operacja

Skorzystaj z pomocy doświadczonego chirurga 

Jaką metodą zoperować przepuklinę pachwinową i pępkową?

Jednoczesne zoperowanie przepukliny pachwinowej i pępkowej jest możliwe i często wykonywane w jednym zabiegu chirurgicznym. To można wykonać przy laparoskopii (przez pępek wprowadza się trokar z optyką) oraz przy operacji na otwarto (wymaga osobnego cięcia przy pępku). Dwie najczęściej stosowane metody:

Technika otwarta: 

W przypadku jednoczesnej przepukliny pachwinowej i pępkowej, chirurg może zdecydować się na wykonanie jednego większego cięcia w okolicy pępka, aby uzyskać dostęp do obu przepuklin. Następnie przeprowadza się naprawę obu przepuklin, stosując odpowiednie techniki wzmacniające, takie jak zastosowanie siatki. 

  1. Technika laparoskopowa: 

Inną opcją jest wykonanie jednoczesnej naprawy przepukliny pachwinowej i pępkowej za pomocą techniki laparoskopowej. W tym przypadku chirurg wykonuje kilka małych nacięć w okolicy pępka i pachwin, a następnie wprowadza cienką kamerę i narzędzia chirurgiczne do przeprowadzenia naprawy. Technika laparoskopowa może zapewnić mniejsze nacięcia, szybsze powrót do aktywności i krótszy czas rekonwalescencji.

Wybór odpowiedniej metody:

Zależy od wielu czynników, takich jak preferencje chirurga, cechy przepuklin , stan pacjenta i dostępność odpowiednich zasobów (sprzęt laparoskopowy). 

Czy otyłość pogarsza wyniki leczenia?

Przy otyłości cięcie w pachwinie musi być dłuższe. Większe jest ryzyko powikłań miejscowych przy gojeniu (krwiak, surowiczak, ropienie rany). Na pewno korzystne jest wykonanie operacji laparoskopowej; ryzyko w/w powikłań jest dużo mniejsze. Samo jednak wykonanie laparoskopii pachwiny przy znacznej otyłości może być trudne. Pocieszeniem może być,  że otyłość ma działanie ochronne: rzadziej występują przepukliny pachwinowe.

Aktualne terminy konsultacji

SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335

Podam: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Konsultacje on-line

Masz przepuklinę pachwinową (rozpoznanie potwierdzone przez lekarza i/lub USG) i jesteś jest zdrowy/a -  termin operacji ustalę podczas konsultacji on-lineOmówię metodę i organizację leczenia. Termin rozmowy: SMS lub tel. +48 603751335. Więcej

Aplikacje: WhatsApp, Messenger, Skype, inne

Dlaczego siatki przepuklinowe układa się pomiędzy otrzewną ścienną a ścianą brzucha?

  1. wzmocnienie ściany brzusznej, zmniejszenie ryzyka zrostów z jelitami, zmniejszenie nawrów przepukliny, lepsze wgajanie siatki, zmniejszenie odczynu zapalnego wywołanego przez siatkę (w tej przestrzeni lepsze krążenie płynów ustrojowych)

Close
ubytek ściany

Dziura w ścianie między dwoma pokojami: jak można to naprawić? Od przodu (czyli od naszej strony) lub od tyłu (czyli od drugiej strony, np. od strony drugiego pokoju). Tak samo jest z przepukliną - naprawa od przedniej ściany lub od strony tylnej ściany. 

Close