Przed operacją przepukliny - pytania? 

Jakie jest ryzyko, że mam przepuklinę? 

HI jakie ryzyko

W ciągu swojego całego życia co czwarty mężczyzna będzie miał przepuklinę pachwinową. Przepukliny pachwinowe są też kobiet, ale ryzyko ich wystąpienia jest 10 razy mniejsze.

Jak boli przepuklina pachwinowa? 

Przepuklina zwykle jest bezbolesna. Dlatego też wiele osób ma przepuklinę i nic o to nie wie. Jedynym objawem bywa uwypuklenie w pachwinie; miękki guzek wielkości jajka, który znika przy leżeniu lub niewielkim nacisku. U niektórych osób jest jednak ból w pachwinie. Tak bywa, gdy otwór przepuklinowy jest wąski i jelito przechodzi z trudnością z brzucha do worka przepuklinowego. Ucisk na ścianę jelita powoduje ból. Takie osoby czują ulgę, gdy wprowadzą zawartość worka przepuklinowgo z powrotem do brzucha. Ból po intensywnym uprawianiu sportu wynika zwykle z naderwania, przeciążeni mięśni i/lub więzadeł. Generalnie - jakiekolwiek uwypuklenie nad więzadłem pachwinowym lub ból w tym miejscu nie może być lekceważony i wymaga badania. 

co trzecia osoba z przepukliną czuje dyskomfort lub ból

Tabela Chorób

Co może innego boleć w obrębie ściany brzucha? 

Choroba Opis
Przepuklina Występ w ścianie brzusznej, który zazwyczaj zmniejsza się, gdy pacjent leży na plecach
Uwięźnięcie nerwu prostego Występuje wzdłuż bocznego brzegu pochewki prostego; nasilenie bólu przy napinaniu mięśni
Uwięźnięcie nerwu międzyżebrowego bocznego Występuje spontanicznie, po operacji lub w trakcie ciąży
Uwięźnięcie nerwów biodrowo-pachwinowego i biodrowo-podbrzusznego Ból podbrzusza po naprawie przepukliny pachwinowej
Endometrioza Cykliczny ból brzucha
Radykulopatia cukrzycowa Ostry, silny ból tułowia obejmujący korzenie nerwowe Th6-Th12
Rozdarcie ściany brzusznej Występuje głównie u sportowców
Krwiak ściany brzusznej Powikłanie po laparoskopowych zabiegach brzusznych
Krwiak pochewki mięśnia prostego brzucha Bolesna, masa po jednej stronie brzucha, która nie przekracza linii środkowej
Guz desmoidalny Guz tkanki łącznej; występuje u młodych pacjentów (częściej u kobiet)
Półpasiec Ból i nadwrażliwość, po których pojawiają się pęcherze wzdłuż dermatomu
Podrażnienie nerwu rdzeniowego Spowodowane przez zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego
Zespół ślizgającego się żebra Ostry, kłujący ból w górnej części brzucha spowodowany zwichnięciem od 8 do 10 żebra
Idiopatyczny ból mięśniowo-powięziowy


Jak przygotować się do zabiegu przepukliny pachwinowej? 

Badania krwi, płuc, serca. Konsultacja anestezjologa. Przed operacją przepukliny pachwinowej należy przestrzegać zaleceń lekarza, być na czczo w dniu operacji (6 godzin), zapewnić sobie odpowiednią higienę i unikać jedzenia i picia przez określony czas przed zabiegiem.

Jak długo można chodzić z przepuklina pachwinowa? 

Gdy przepuklina pachwinowa wystąpi - to już nie zniknie. Bedzie się stopniowo powiększać. Gdy dojdzie do uwięźnięcia przebieg choroby staje się ciężki i może dojść do zagrożenia życia. Gdy przepuklina nie dokucza - to jej operację nie należy odkładać nie więcej niż na kilka miesięcy. Gdy przepuklina boli - konsultacja chirurgiczna powinna być w ciągu najbliższych dni.

Czy wystarczy nosić pas przepuklinowy?

Truss hernia

Pas nie zabezpiecza przed powiększaniem się przepukliny oraz jej powikłaniami. Długotrwały ucisk na pachwinę, liczne przejściowe uwięźnięcia powodują, że wokół przepukliny powstaje blizna i zrosty. To utrudnia prawidłowe gojenie po operacji. Noszenie pasa przepuklinowego to XIX-wieczna metoda postępowania. Nie powinno mieć to miejsca we współczesnej medycynie.

Czy zabieg usunięcia przepukliny jest niebezpieczny?

Zabieg przepukliny pachwinowej jest powszechnie wykonywany i jest bezpieczny. 

Ile się czeka na operację przepukliny na NFZ?

Czas oczekiwania na operację przepukliny na Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) może się różnić w zależności od regionu i dostępności świadczeń medycznych. Warto skonsultować się z lokalnym oddziałem NFZ w celu uzyskania dokładnych informacji. Teraz od kilku miesięcy do ponad roku. Są duże różnice między szpitalami.

Czy bać się operacji przepukliny pachwinowej?

Operacja przepukliny pachwinowej jest rutynowym zabiegiem, który jest zazwyczaj bezpieczny. Lekarz przeprowadzi wstępną ocenę ryzyka i omówi go z pacjentem przed operacją.

Czy jest możliwe leczenie przepukliny pachwinowej bez operacji?

Nie. Nie ma takiego sposobu. Jest sposób postępowania "obserwuj i czekaj", ale ma wykorzystanie jedynie u osób z podwyższonym ryzykiem operacyjnym (niebezpieczeństwem niepożądanych zdarzeń) i w bardzo podeszłym wieku, kiedy przepuklina daje minimaln objawy. Nie istnieje takie coś jak "domowe leczenie przepukliny".

Czy operacja przepukliny jest bolesna?

Po operacji przepukliny pachwinowej może wystąpić pewny dyskomfort i ból, ale jest on zazwyczaj zarządzalny za pomocą leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.

Jak długo trwa operacja przepukliny pachwinowej?

Czas trwania operacji może się różnić, ale zazwyczaj jest to zabieg krótkotrwały, trwający od 30 minut do 1 godziny.

Czy siatka po operacji przepukliny może pęknąć?

Siatka, która jest czasami używana w operacjach przepukliny, jest zazwyczaj trwała i nigdy nie pęka. Gdy nawraca przepuklina pomimo zastosowania siatki to znaczy, że siatka się przesunęła lub (po wielu latach) - obkurczyła.

Jak wygląda siatka do przepukliny?

kształty siatek polipropylenowych

Siatka przepuklinowa przypomina domową firankę. Starsze modele były bardziej sztywne, ale współcześnie używa się tzw. siatek lekkich z małą zawartością tworzywa sztucznego na cm kwadratowy. Również oczka tych siatek są dość duże. 

Siatki "lekkie" to takie, które mają ≤50 g materiału syntetycznego na metr kwadratowy a "siatki ciężkie"  więcej niż 70 g/m2.

Siatki mają oczywiście różne kształty - w zależności od miejsca, do którego mają być wprowadzone. Do pachwiny używa się siatek 12x8 cm lub większych.

Przepuklina? Niestety, konieczna operacja

Skorzystaj z pomocy doświadczonego chirurga 

Aktualne terminy konsultacji

SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335

Podam: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Konsultacje on-line

Masz przepuklinę pachwinową (rozpoznanie potwierdzone przez lekarza i/lub USG) i jesteś jest zdrowy/a -  termin operacji ustalę podczas konsultacji on-lineOmówię metodę i organizację leczenia. Termin rozmowy: SMS lub tel. +48 603751335. Więcej

Aplikacje: WhatsApp, Messenger, Skype, inne