Metody operacji przepuklin pachwinowych

Pojawienie się przepukliny oznacza, że zawiodły mechanizmy uszczelniające wejście do kanału pachwinowego lub osłabła ściana brzucha. Powstało otwarte połączenie z jamy brzusznej do tkanki podskórnej. Jelita mogą tą drogą wędrować w kierunku moszny. Operacja wymaga wyboru metody naprawy. Jest kilka możliwości.

Porównaj sposoby operacji przepuklin

Przepukliny pachwinowe można operować klasycznie (cięcie w pachwinie), laparoskopowo a nawet robotem. 

cięcie w pachwinie + siatka

met. Lichtensteina

cięcie w pachwinie - bez siatki

met. Desarda, met. Shouldice, met. Bassiniego*

laparoskopia TAPP

od wnętrza brzucha wzmocnienie siatką pachwiny od tyłu, SILS (laparoskopia przez pojedynczy trokar)*

endoskopia TEP

wejście trokarami do przestrzeni przedotrzewnowej (nie do wnętrza jamy brzusznej), wzmocnienie pachwiny od tyłu

cięcie  w pachwinie lub wyżej, wzmocnienie od tyłu

siatka wzmacnia pachwinę od tylnej ściany; PHS*, met. Nyhus*,  TIPP (przezpachwinowa, przedotrzewnowa) TREPP  (TransREctus Sheath PrePeritoneal)*

operacja robotem

laparoskopia sterowana z poza stołu operacyjnego 

Metody oznaczone (*) nie opisuję: są rzadko stosowane ito w nielicznych miejscach w kraju lub są to metody, które wyszły z użycia bo się nie sprawdziły. Dla dociekliwych - kliknięcie w link przenosi do video.

Tak to wygląda graficznie

Bardzo schematyczny przekrój jamy brzusznej; trzewia (narządy jamy brzusznej) oddzielone są od ściany brzucha przez błonę - otrzewną ścienną. Siatki wzmocaniające układa się od przodu lub tyłu osłabionej ściany. Dlaczego?

Wzmocnienie ściany brzucha przy przepuklinie przy cięciu w pachwinie,  bez siatki (Desarda, Shouldice) lub z siatką (Lichtenstein); wzmocnienie pachwiny od przodu

Laparoskopia TEPP - trokary wprowadzane do brzucha, nacinana otrzewna, siatka od tyłu wzmacnia ścianę pachwiny. Siatka jest wprowadzona do przestrzeni pomiędzy otrzewną a ścianą brzucha. Dlaczego?

Endoskopia TEP - trokary nie wprowadza się do jamy otrzewnej a jedynie do przestrzni przedotrzewnowej. Siatka od tyłu wzmacnia pachwinę

Operacja w pachwinie, ale wzmocnienie siatką ściany brzucha od tyłu

Od której strony jest wzmocniona pachwina

wzmocnienie od przodu

met. Lichtensteina, met. Desarda, met. Shouldice

wzmocnienie od tyłu (od wnętrza brzucha)

laparoskopia, robotyka, met. Nyhus, PHS, TIPP, TREP

Gdy stosowana jest siatka - to operacja polega jedynie na wzmocnieniu ściany kanału pachwinowego. Zlikwidowany zostaje czynny mechanizm ochronny. Dochodzi do wzmocnienia, ale z usztywnieniem tkanek. 

Metoda Desarda tworzy ochronę podobną do naturalnych mechanizmów uszczelniających kanał pachwinowy. 

SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335

Podam: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Konsultacje on-line

Masz przepuklinę pachwinową (rozpoznanie potwierdzone przez lekarza i/lub USG) i jesteś jest zdrowy/a -  termin operacji ustalę podczas konsultacji on-lineOmówię metodę i organizację leczenia. Termin rozmowy: SMS lub tel. +48 603751335. Więcej

Aplikacje: WhatsApp, Messenger, Skype, inne

Aktualne terminy konsultacji

REGISTER YOUR SPOT NOW

Enter your details below to get instant access to [enter lead magnet name here]

We process your personal data as stated in our Privacy Policy. You may withdraw your consent at any time by clicking the unsubscribe link at the bottom of any of our emails.

Close

W każdej metodzie, po otwarciu kanału pachwinowego:

 (1) wypreparowuje się (wydziela z otoczenia) worek przepuklinowy i 

(2) przesuwa wraz z zawartością do wnętrza brzucha (tak, aby zniknął w środku). 

Gdy przepuklina jest bardzo duży, lub była konieczność jego otwarcia (np. dla rozdzielenia zrostów) wówczas worek u podstawy podwiązuje się i to co powyżej - odcina. Pozostały kikut worka również przesuwa się do wnętrza brzucha. 

Przecinanie jest gorsze, gdyż przecięta tkanka (otrzewna) jest dobrze unerwiona i po zabiegu miejsce takie bardziej boli. Dalsze postępowanie zależne jest od wybranej metody operacyjnej.

Close

Operacja robotem przepukliny pachwinowej

 To jest nic innego, jak tylko operacja laparoskopowa, w której narzędzia wprowadzone do brzucha są sterowane z pulpitu (w normalnej laparoskopii - chirurg trzyma w ręku narzędzia). Robot nie podpowiada jak operować, nie zapewnia bezbłędnego postępowania, nie daje dodatkowych informacji. Robot pozwala chirurgowi widzieć miejsce operowane w powiększeniu oraz wykonywać bardziej precyzyjne,  choć dużo wolnejsze ruchy. Tylko tyle i aż tyle.

Robot chirurgiczny jest super przydatny, gdy dostęp do miejsca operowanego jest trudny. Na przykład nisko w wąskiej miednicy u mężczyzny. Ręka chirurga mieści się tam z trudnością; końcówka robota - swobodnie. Dlatego też chirurgia robotyczna święci triumfy w urologii - przy operacji gruczołu krokowego.

W chirugii przepuklin pachwinowych - miejsca do operacji jest dużo. W dalszym opisie rzadko wspominam o operacjach robotem, gdyż w istocie jest to zmieniona operacja laparoskopowa. 

Close

Siatka między ścianą brzucha a otrzewną ścienną

Zapewnienie mocnego wsparcia: Siatka umieszczona w przestrzeni przedotrzewnowej pokrywa wewnętrzne otwory pachwinowe, co zapewnia mocne wsparcie dla osłabionych ścian brzucha. W przestrzeni tej siatka może być rozłożona na większym obszarze, co zwiększa szansę na lepsze wrośnięcie i zmniejsza ryzyko recydywy przepukliny.

Zminimalizowanie kontaktu z jelitami: Umieszczając siatkę w przestrzeni przedotrzewnowej, ogranicza się bezpośredni kontakt siatki z jelitami i innymi organami jamy brzusznej. To zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak zrosty, uszkodzenie jelit, lub inne problemy związane z bezpośrednim kontaktem siatki z organami wewnętrznymi.

Zmniejszenie bólu i dyskomfortu pooperacyjnego: Przez umiejscowienie siatki poza jamą otrzewnową, potencjalnie zmniejsza się ból i dyskomfort pooperacyjny, ponieważ zmniejsza się ryzyko podrażnienia narządów wewnętrznych i otrzewnej.

Uniknięcie przemieszczania się siatki: Umieszczenie siatki w przestrzeni przedotrzewnowej, gdzie może być ona zabezpieczona i przytwierdzona do tkanki, zapobiega jej przemieszczaniu się. To kluczowe dla utrzymania efektywności wzmocnienia przepukliny i uniknięcia potrzeby ponownej operacji.

Technika ta, znana jako laparoskopowa operacja przepukliny z dostępu preperitonealnego (np. metoda TEP - totalnie ekstraperitonealna lub TAPP - transabdominalna preperitonealna), jest uznawana za bardzo skuteczną i bezpieczną metodę leczenia przepuklin pachwinowych, oferującą szybką rekonwalescencję i niskie ryzyko recydywy.

Close