czy można nie operować przepukliny?

Oczywiście tak. Tysiące osób żyje z przepuklinami pachwiny. Czasami mają je dziesiątki lat. Bywają ogromne.

Czy można usunąć przepuklinę
 bez operacji?

 Zdecydowanie
NIE!

filipinczycy operacje

Nie tak dawno na naszych ulicach byli obecni szamani, którzy “operowali” bez cięcia. Wyjmowali chore narządy bez naruszania ściany brzucha. Magia, ale wiele osób się tym zainteresowało i było skłonne uwierzyć. Do tej samej kategorii zaliczam producentów kolagenu, którzy reklamowali u mnie środki na leczenie przepuklin. Miały być  wprowadzone do ciała w pachwinie i odbudowywać tkanki czyli zamykać otwór przepuklinowy. Dla mnie to tak, jakby położyć materiały budowlane na brzegu rzeki i oczekiwać, że przez noc sam zbuduje się most.

Magiczne leczenie przepuklin pachwinowych

Poniżej prezentuje filmy z Youtube, który zaintrygowały mnie, gdyż w tytule obiecują “wyleczenie przepukliny” bez operacji (dodałem polskie napisy). Przyjrzyjmy się, co jest proponowane.

Ten film opisuje coś z krainy magii: wyleczysz przepuklinę zajmując odpowiednie miejsce przy siedzeniu. Żadnych wyjaśnień, tylko zapewnienie i kierowanie do własnego gabinetu. No, wszystkie najlepszego.

Tu nieco więcej o ćwiczeniach jogi "leczących" przepuklinę. No, niestety jest to nadal niejasne. Nie odbierając ćwiczeniom yoga - licznych zalet NIE jest możliwe wyleczenie przepukliny. Najwyżej w niektórych przypadkach można doprowadzić do czasowego odprowadzenia worka przepuklinowego, ale też nie w każdej sytuacji (na pewno nie przy zaawansowanej przepuklinie) i to jedynie na krótko.

Nie daj się wprowadzić w błąd. Takie są fakty:

Czy przepuklina może ustąpić samoistnie?

Samoistne wyleczenie przepukliny nie jest możliwe. Jest jeden wyjątek: niektóre przepukliny pępkowe u niemowląt.

Przepukliny mają tendencję do powiększania się lub pogarszania wraz z upływem czasu, więc możliwe jest, że nawet jeśli teraz nie potrzebujesz operacji, w końcu będziesz jej potrzebować. Ale (zawsze jest jakieś ale): nie każdy, kto ma przepuklinę, ma objawy. I nie każda przepuklina wymaga naprawy. Niektóre małe przepukliny nie wymagają leczenia, jeśli nie przeszkadzają". Oczywiście nadal dobrym pomysłem jest wizyta u lekarza, gdy tylko odkryjesz przepuklinę. Wiele z nich wymaga leczenia, a zignorowanie ich naraża na ryzyko powikłań.

Czy istnieją niechirurgiczne metody leczenia przepuklin?

Bez operacji nie można wyeliminować przepuklin, ale można zmniejszyć objawy, a nawet zapobiec dodatkowym uszkodzeniom. Oto kilka powszechnie sugerowanych zmian w stylu życia, do których lekarz może zachęcić po zdiagnozowaniu przepukliny:

Unikanie zaparć. Ważne jest, aby unikać zaparć, jeśli masz przepuklinę. Można to zrobić zwiększając ilość błonnika w diecie, pozostając nawodnionym i radząc sobie ze stresem.

Osiągnij lub utrzymuj wagę, która jest dla Ciebie zdrowa. Nadwaga lub otyłość mogą zwiększać zarówno ryzyko przepukliny, jak i ryzyko powikłań. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy utrata wagi jest dla Ciebie dobrym pomysłem, a jeśli tak, to jak zrobić to bezpiecznie.

Ćwicz mądrze. Ważne jest, aby pamiętać, że czynności, które nadmiernie obciążają brzuch (takie jak podnoszenie ciężarów) mogą pogorszyć sytuację. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa z lekarzem. Pomoże ci on ustalić, jakie ćwiczenia są dla ciebie odpowiednie, a jakie nie.

Tymczasowe leczenie przepukliny. Co robić w oczekiwaniu na operację?

Załóżmy, że nie możesz dostać się do swojego lekarza do końca tygodnia. Lub masz zaplanowaną operację, ale jest ona jeszcze za miesiąc. Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort w wyniku przepukliny, są rzeczy, które możesz zrobić. Sugeruje się:
1. Nosić pas przepuklinowy . W zależności od lokalizacji, lepszym rozwiązaniem może być gorset lub opaska.
2. Przytrzymaj przepuklinę, jeśli musisz kaszleć, kichać lub nadwyrężać się.
3. Przyjmuj leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
4. Unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów lub forsownej aktywności fizycznej.
5. Pamiętaj tylko, że te domowe sposoby nie zastępują operacji przepukliny. To tylko sposób na zmniejszenie objawów i zapobieganie pogorszeniu się przepukliny.

Aktualne terminy konsultacji

Wyślij SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335


Otrzymasz: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Esk8 jpg

Tutaj możesz się ze mną spotkać


Bydgoszcz, Gabinet, Mierosławskiego 9, tel. 603751335 – każda środa od 17.00
Warszawa, Centrum Medyczne Best-Med, Al. Jerozolimskie 87, tel. 22 628 62 81 / tel. 609 505 600 (co 3 tyg.)
Poznań, Klinika Endomedical, Chwaliszewo 19A, tel. 61 855 06 62 (co 3 tyg.)