Powikłanie po stosowaniu siatki przepuklinowej.

Erozja siatki w pęcherzu moczowym po laparoskopowej naprawie przepukliny pachwinowej; czy to tylko wierzchołek góry lodowej?

67-letni mężczyzna zgłosił się z nawracającą sepsą (posocznicą), obrzękiem w okolicy pachwiny i objawami dolnych dróg moczowych 12 lat po obustronnej naprawie przepukliny pachwinowej za pomocą metody laparoskopowej TEP. Diagnoza migracji (przemieszczenia siatki) i erozji w pęcherzu moczowym została postawiona za pomocą cystoskopii (wziernikowania pęcherza). Badanie okolicy pachwiny potwierdziło erozję siatki Prolene w bocznej ścianie pęcherza moczowego. Jest to drugi opisany przypadek po naprawie metodą TEP. Przegląd literatury ujawnia osiem opisanych przypadków po laparoskopowej naprawie od roku 1994. Omawiane są czynniki przyczyniające się do migracji i erozji siatki. W związku z coraz większą liczbą przypadków niestabilnej umocowania siatki opisywanych w literaturze światowej, możliwe jest, że w przyszłości wzrośnie częstość tej powikłania. Należy zachęcać do niższego progu diagnostycznego i raportowania tego powikłania.

 

żródło: Mesh erosion into the urinary bladder following laparoscopic inguinal hernia repair; is this the tip of the iceberg? Hernia. 2010 Jun;14(3):317-9. doi: 10.1007/s10029-009-0539-5. Epub 2009 Aug 6.