ZERWANIE SIATKI PO OPERACJI PRZEPUKLINY PACHWINOWEJ?

Siatka chirurgiczna jest stosowana w chirurgii przepukliny jako wsparcie dla mięśni i powięzi brzucha, aby aby nie powstał nawrót przepukliny. Siatka jest wkładana głęboko pod skórę pacjenta i jest przymocowana do tkanek brzucha, aby stanowić rusztowanie dla tkanek brzucha. Wiele osób pyta o rozerwanie siatki po operacji. Z jednej strony sama siatka jest silna. Z drugiej – wokół siatki powstaje stan zapalny, co daje wzmocnienie tkanek. Nie może ten stan zapalny być za silny, gdyż taka blizna ograniczyła by ruchomość pachwiny. To byłoby odczuwalne przy ruchach, biegu, podnoszeniu nogi.
I teraz uwaga: typowa siatka chirurgiczna, współcześnie stosowane są silne i nie ulegają rozerwaniu. Przyczyną nawrotu przepukliny jest przemieszczenie się siatki, jej zwinięcie, oderwanie z miejsca przyszycia. Po latach może być tak, że blizna wokół siatki ją deformuje, zwija w ciasny kłąb. Ale sama siatka nie ulega rozerwaniu.

Kiedyś, dawno temu stosowano siatki, które nie były trwałe. Tak to jest opisane w historii leczenia przepuklin: “W 1948 roku Douglas i Throckmorton oraz kilka lat później Koontz użyli gazy tantalowej. Te siatki nadal się fragmentowały i miały bardzo wysokie wskaźniki infekcji. Gotowe do użycia siatki z perlonu i nylonu były używane przez Cumberlanda; jednak nylon rozpadł się, a perlon wywołał intensywny odczyn zapalny.”

Czyli, jeszcze raz – nie ma niebezpieczeństwa rozerwania siatki (nawet bardzo dużej) ale jest ryzyko jej przemieszczenia, oderwania z miejsca mocowania. Przesunięta siatka niczego nie chroni – a więc nawrót przepukliny jest wtedy realny.