KIEDY BĘDĘ MÓGŁ WRÓCIĆ DO TRENINGÓW PIŁKI NOŻNEJ?

czyli powrót do sportu po operacji przepukliny w pachwinie

Mija mi miesiąc jak jest po zabiegu na przepuchline pachwinowa. Chciałbym się spytać kiedy będę mógł wrócić do treningów piłki nożnej.”

Pozdrawiam rekonwalescenta. Mała uwaga – to co Pan miał to nie “przepuchlina” a “przepuklina”. Niestety jest to częsty błąd w potocznej mowie.

Co do powrotu do aktywnego sportu – to na takie pytanie przede wszystkim powinien odpowiedzieć chirurg, który operował. Ogólnie nie ma jednoznacznych reguł.

Pacjentom, którzy mnie o to pytają opisuje badanie, w którym u młodych mężczyzn odbywających służbę wojskową operowano przepukliny pachwinowe. Połowę z operowanych pozostawała w szpitalu a połowa wracała z powrotem do swojego plutonu. Ci którzy wrócili do aktywnej służby nikt się z nimi nie patyczkował i od razu wrócili do normalnych zajęć tak jak ich zdrowi koledzy. Po pewnym czasie kontrolowano w której grupie było więcej nawrotów przepuklin: nie stwierdzono żadnych różnic w ilości nawrotów przepuklin.

Nieco inaczej wygląda to w publikowanych zaleceniach – kolejne tygodnie po zabiegu:

Tydzień 3

Wszyscy pacjenci będą mogli wrócić do pracy lub szkoły, ale z ograniczeniami podnoszenia mniejszymi niż 10 kg. Pacjenci powinni spodziewać się około 85% swojej normalnej sprawności. Aktywność fizyczna może być zwiększona, w tym lekkie bieganie, jazda na rowerze, pływanie i lekkie obciążenia na siłowni (mniej niż 10 kg). Nadal należy unikać golfa, tenisa i innych sportów, które wymagają dużych ruchów tułowia i pachwiny. Doustne leki przeciwbólowe nie są wymagane.

Tydzień 4

Wszyscy pacjenci będą mogli wrócić do pracy lub szkoły bez stosowania ograniczeń. Pacjenci powinni oczekiwać, że osiągną około 95% swojej normalnej sprawności i szybko w ciągu dni lub tygodni powrócą do 100% sprawności . Pacjenci mogą powrócić do wszystkich aktywności sportowych, w tym sportów kontaktowych, podnoszenia ciężkich przedmiotów (przysiady, martwe ciągi, wyciskanie na ławce, itp.), a także treningów i zawodów. Należy pamiętać, że pacjenci często odczuwają ciągnięcie, szarpanie, bóle, pieczenie, ciężkość, obrzęk, sporadyczne ostre bóle i ogólny „dyskomfort” przez miesiące po operacji przepukliny. Jednak te objawy powinny z czasem stawać się coraz rzadsze.


W internecie można znaleźć ciekawe informacje z pierwszej ręki: od osób, która opisały swój powrót do formy po operacji przepukliny pachwinowej. Uważam, że to są prawdziwi eksperci.

 

 Opiszę tutaj jak wyglądał mój czas pod kątem  przepukliny pachwinowej przed i po operacji.

Czy tak jest u każdej osoby? Na pewno nie. Inny chirurg, inna przepuklina, inna wrażliwość na ból, itd. Trochę się między sobą różnimy.. i to jest miłe. Ale pewne wskazówki są cenne.