Niepokój operowanego: guzek w mosznie po operacji.

Fragment oryginalnego maila:..jestem dwa miesiące po operacji przepukliny pachwinowej. Operacja odbyła się metodą Liechtensteina czyli otwarta operacja. Znieczulenie było ogólne. Chirurg zainstalował we mnie siatkę o wymiarach 10cm na 7 cm. Czuję się ogólnie bardzo dobrze natomiast jest pewien problem. W prawym jądrze coś mnie uwiera, mam wrażenie jakby coś tam było w środku oprócz jądra jeszcze. Jest to taki mały guzek i on jest twardy i bolesny gdy go dotykam palcami od spodu. Ogólnie gdy dotykam od spodu jądro prawe to czasem to pobolewa mnie i z wyglądu nie wygląda to za dobrze. Co to może być? Byłem na kontroli juz dwukrotnie co miesiąc i lekarz chirurg twierdzi że nie ma powikłań żadnych i wszystko jest w porządku. Jednak jądro prawe dziwnie wygląda jakby coś tam jeszcze było wewnątrz. Co to może być?…...

 

Po 2 miesiącach od operacji przepukliny typowe badanie palcem pachwiny – może być mało wiarygodne, gdyż okolica ta bywa jeszcze bolesna. Obiektywna ocena gojenia jest możliwa poprzez USG (lub TK). Wówczas wyjaśni się, czy są jakieś zmiany guzowate w mosznie.
Typowe przyczyny pooperacyjnych zmian w mosznie to:
Krwiak lub obrzęk: Najczęstszą przyczyną jest krwiak, czyli nagromadzenie krwi w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych podczas operacji. Może to także być obrzęk wynikający z reakcji organizmu na uraz operacyjny (to występuje z największym prawdopodobieństwem; można potwierdzić w badaniu USG; obok na zdjęciu tak wygląda krwiak w USG).
Wodniak jądra: Może się rozwinąć w wyniku uszkodzenia limfatycznych dróg odpływowych w trakcie operacji, co prowadzi do nagromadzenia płynu w mosznie.
Zakażenie: Infekcja w miejscu operowanym może prowadzić do powstania guza, zaczerwienienia i bólu. Zwykle towarzyszą jej inne objawy, takie jak gorączka czy złe samopoczucie (to wątpię, gdyż objawy byłyby bardziej burzliwe).
Reakcja na siatkę: U niektórych pacjentów może wystąpić reakcja zapalna lub alergiczna na materiał siateczkowy używany do wzmacniania ściany pachwinowej (wyjątkowo rzadko, częściej zakażenie)
Zapalenie naczyń limfatycznych: Może wystąpić w wyniku podrażnienia lub infekcji.
Nawrót przepukliny: Chociaż rzadko, ale istnieje możliwość powrotu przepukliny w tym samym miejscu.
Zapalenie powrózka nasiennego: Może wystąpić w wyniku urazu operacyjnego lub infekcji.
Stawiam na krwiak; jest nadzieja, że się wchłonie.