Migracja siatki chirurgicznej z przetoką do okrężnicy – przypadek po 36 latach
Opis przypadku: 67-letni pacjent zgłosił się do szpitala z przetoką jelitowo-skórną, która okazała się być powikłaniem po wszczepieniu siatki chirurgicznej… sprzed 36 lat. Operacja przepukliny po urazie postrzałowym, wykonana z użyciem syntetycznej siatki, po dekadach skutkowała nawracającymi ropniami oraz przetoką skórno-jelitową.
Objawy i diagnostyka: Duszność wysiłkowa, ortopnoë, brak szmerów oddechowych i podwyższone CRP (150,4 mg/dl) wskazywały na przewlekły stan zapalny. USG wykazało obecność ciała obcego, a TK – zmiany pooperacyjne i zbiorniki gazu, jednak bez jednoznacznego uwidocznienia przetoki.
Leczenie chirurgiczne: W trakcie laparotomii eksploracyjnej ujawniono przetokę skórno-jelitową oraz przemieszczoną siatkę zrośniętą z esicą. Usunięto fragment jelita (4 cm) i siatkę, wykonano zespolenie koniec-do-końca oraz założono dreny w strategicznych lokalizacjach.
Przebieg pooperacyjny: Leczenie antybiotykami (ceftriakson + metronidazol) i przeciwbólowe pozwoliło na szybkie wypisanie pacjenta. Po 6 miesiącach nie stwierdzono powikłań.
Znaczenie kliniczne: Jest to rzadki, ale ważny przykład późnej migracji siatki chirurgicznej z perforacją i przetoką. Pokazuje, że nawet po dekadach od zabiegu mogą wystąpić powikłania wymagające ponownej interwencji chirurgicznej.
Źródło: Journal of Surgical Case Reports, 2025