Często Zadawane Pytania 

Ważna uwaga

Osoba operowana na przepuklinę pachwinową nie jest w stanie sama zepsuć sobie wyniku operacji poprzez "złe" zachowanie. 

Są na to dowody. Np.: porównano wyniki operacji przepukliny pachwinowej u żołnierzy, z których połowa wracała po operacji do swojego oddziału (mieli normalne zajęcia) a druga połowa - pozostawała w szpitalu, to... 

nawrotów przepuklin  w obu grupach było tyle samo 


ciezarowiec

Czy są jakieś wyjątki? Pewnie tak; podnoszenie ekstremalnie ciężkich przedmiotów.  No, może mebli też nie warto nosić. W innych przypadkach, przy normalnym trybie życia, miejsca naprawy przepukliny nie jesteśmy w stanie "zniszczyć". 

Nawrót przepukliny po kilku tygodniach, miesiącach. Czyja wina?

pseudobledy

Niestety, operacja została źle wykonana i w żadnym przypadku nie jest to wina pacjenta. 

Uwagi typu: "za wcześnie wstał z łóżka", "dźwigał zakupy", "nie nosił pasa przepuklinowego" i "to jest przyczyna niepowodzenia" - NIE są oparte na faktach. To jest zwykle ucieczka od odpowiedzialności i próba przerzucenia winy na pacjenta.

Typowe pytania o przepukliny

chmura slow


Kiedy wstawać po operacji przepukliny?

Po operacji przepukliny pachwinowej powinieneś/musisz wstać z łóżka i zacząć poruszać się jak najszybciej - jak to można. To się określa jako szybkie uruchomienie pacjenta. Pomaga w zapobieganiu powikłaniom związanym z dłuższym unieruchomieniem (zakrzepy żylne).

Na wiele pytań odpowiadam na Blogu. Tutaj są tematy

[lista_postow_w_wierszu]

Czego nie wolno robić po operacji przepukliny?

Po operacji przepukliny pachwinowej unikaj podnoszenia ciężkich przedmiotów, forsownego wysiłku, długotrwałego siedzenia czy stania. Staraj się też unikać nadmiernego naprężania mięśni brzucha. Takie postępowanie minumum 2 tygodnie.

Jak boli przepuklina pachwinowa?

Przepuklina zwykle bywa bezbolesna. Dlatego też wiele osób ma przepuklinę i nic o to nie wie. Jedynym objawem bywa uwypuklenie w pachwinie; miękki guzek wielkości jajka, który znika przy leżeniu lub niewielkim nacisku. U niektórych osób jest jednak ból w pachwinie. Tak bywa, gdy otwór przepuklinowy jest wąski i jelito przechodzi z trudnością z brzucha do worka przepuklinowego. Ucisk na ścianę jelita powoduje ból. Takie osoby czują ulgę, gdy wprowadzą zawartość worka przepuklinowgo z powrotem do brzucha. Ból po intensywnym uprawianiu sportu wynika zwykle z naderwania, przeciążeni mięśni i/lub więzadeł. Generalnie - jakiekolwiek uwypuklenie nad więzadłem pachwinowym lub ból w tym miejscu nie może być lekceważony i wymaga badania. 

Jak przygotować się do zabiegu przepukliny pachwinowej?

Badania krwi, płuc, serca. Konsultacja anestezjologa. Przed operacją przepukliny pachwinowej należy przestrzegać zaleceń lekarza, być na czczo w dniu operacji (6 godzin), zapewnić sobie odpowiednią higienę i unikać jedzenia i picia przez określony czas przed zabiegiem.

Po jakim czasie od operacji można się kąpać?

Woda nie szkodzi -można wrócić do normalnych działań higienicznych w dzień po operacji. Unikaj kąpieli w wannie lub basenie przez kilka tygodni, aby uniknąć zakażenia rany.

Jak długo trwa operacja przepukliny pachwinowej?

Czas trwania operacji może się różnić, ale zazwyczaj jest to zabieg krótkotrwały, trwający od 30 minut do 1 godziny.

Czy zabieg usunięcia przepukliny jest niebezpieczny?

Zabieg przepukliny pachwinowej jest powszechnie wykonywany i jest bezpieczny. Ryzyko powikłań jest niskie, ale istnieje zawsze pewne ryzyko, które lekarz omówi z pacjentem przed operacją.

Czy siatka po operacji przepukliny może pęknąć?

Siatka, która jest czasami używana w operacjach przepukliny, jest zazwyczaj trwała i nie pęka. Jednak zawsze istnieje ryzyko powikłań, o których lekarz poinformuje pacjenta.

Ile się czeka na operację przepukliny na NFZ?

Czas oczekiwania na operację przepukliny na Narodowym Funduszu Zdrowia (NFZ) może się różnić w zależności od regionu i dostępności świadczeń medycznych. Warto skonsultować się z lokalnym oddziałem NFZ w celu uzyskania dokładnych informacji. Teraz od kilku miesięcy do ponad roku. Są duże różnice między szpitalami.

Czy bać się operacji przepukliny pachwinowej?

Operacja przepukliny pachwinowej jest rutynowym zabiegiem, który jest zazwyczaj bezpieczny. Lekarz przeprowadzi wstępną ocenę ryzyka i omówi go z pacjentem przed operacją.

Czy zakłada się cewnik przy operacji przepukliny?

Cewnik zakładany jest wyjatkowo - w prowadzonych przeze mnie operacjach w ostatnich 300 chorych nie było cewnika. Gdy chory zgłasza, że ma często zatrzymanie moczu - wówczas cewnik bywa pomocny.

Jakie majtki po operacji przepukliny pachwinowej?

Po operacji przepukliny pachwinowej zalecane są luźne, wygodne majtki, które nie będą uciskać obszaru operowanego. Ja zalecam obcisłe suspensorium, które unosi jądra i mosznę do góry. Wtedy do tych najniżej położonych części nie spływa krew z rozpreparowanych tkanek.

Kiedy można się kochać po operacji przepukliny? Kiedy seks?

Wtedy, gdy nie jest to bolesne. Pacjent z reguły nie jest sobie w stanie zepsuć wyniku operacji.

Jak wstawać z łóżka po operacji przepukliny?

Tak, aby możliwie najmniej bolało.

W jakim znieczulenie operacji przepukliny pachwinowej?

Zazwyczaj operacja przepukliny pachwinowej jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od indywidualnej sytuacji i preferencji pacjenta. Ja nie wykonuję w miejscowym, chyba że pacjent ma 65 i więcej lat. Znieczulenie jest ogólne ale bez intubacji (rurki w krtani)

Czy operacja przepukliny jest bolesna?

Po operacji przepukliny pachwinowej może wystąpić pewny dyskomfort i ból, ale jest on zazwyczaj zarządzalny za pomocą leków przeciwbólowych przepisanych przez lekarza.

Kiedy można chodzić po schodach po operacji przepukliny pachwinowej?

Nie ma ograniczeń; jedynie trzeba uważać na poślizgnięcie czy upadek. Może być zaburzone poczucie równowagi (pierwszy dni po zabiegu).

Ile można nosić po operacji przepukliny?

Unikaj noszenia ciężkich przedmiotów przez pewien czas po operacji, aby uniknąć nadmiernego obciążenia obszaru operowanego.

Ile trwa zwolnienie lekarskie po operacji przepukliny?

Okres zwolnienia lekarskiego po operacji przepukliny może się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji i pracy pacjenta. Gdy pacjent może sobie na to pozwolić od 2 do 4 tygodni

Moje zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej

Dni po operacji  1 – 4 ?

Pacjenci nie powinni planować w tym okresie żadnych istotnych czynności osobistych lub zawodowych. Należy wykonywać tylko podstawowe codzienne czynności: chodzić po domu, zrobić podstawowe zakupy, jeść w domu. W tym okresie należy wziąć wolne w pracy lub szkole w tym czasie. Może występować umiarkowany ból w operowanej okolicy.


Dni po operacji 4 – 7

Większość pacjentów będzie mogła wrócić do pracy lub szkoły po 4 dniach po operacji. Zaleca się jednak, aby pacjenci unikali podnoszenia ciężarów o wadze większej niż 5-10 kg. Chociaż każdy pacjent jest inny, większość powinna spodziewać się, że w ciągu pierwszego tygodnia będzie tolerowała ok. połowę normalnego obciążenia pracą lub szkołą. W domu i w pracy większość pacjentów będzie mogła wznowić lekkie czynności, ale bez podnoszenia ciężkich przedmiotów. Pacjenci będą odczuwać łagodny ból, wymagający od czasu do czasu leków przeciwbólowych (paracetamol). Można wykonać lekkie ćwiczenia rozciągowe, spacery i inne czynności wykonywane w wolnym tempie.

Drugi tydzień

Wszyscy pacjenci będą mogli wrócić do pracy lub szkoły, ale z ograniczeniami podnoszenia mniejszymi niż 10 kg. Pacjenci powinni spodziewać się, że w tym czasie osiągną około 3/4 swojej normalnej normy. Chodzenie nie powinno sprawiać trudności. Możliwe są spokojne ćwiczenia na układ sercowo-naczyniowy i używanie bardzo lekkich ciężarów (mniej niż 10 kg). Pacjenci odczuwają sporadyczny dyskomfort, sztywność lub bolesność. Czasami wymagany jest lek p-bólowy (aspiryna, paracetamol).

Czwarty tydzień

Wszyscy pacjenci będą mogli wrócić do pracy lub szkoły bez stosowania ograniczeń. Pacjenci powinni oczekiwać, że osiągną około 95% swojej normalnej sprawności i szybko w ciągu dni lub tygodni powrócą do 100% sprawności. Pacjenci mogą powrócić do wszystkich aktywności sportowych, w tym sportów kontaktowych, podnoszenia ciężkich przedmiotów (przysiady, martwe ciągi, wyciskanie na ławce, itp.), a także treningów i zawodów. Należy pamiętać, że pacjenci często odczuwają ciągnięcie, szarpanie, bóle, pieczenie, ciężkość, obrzęk, sporadyczne ostre bóle i ogólny „dyskomfort” przez miesiące po operacji przepukliny. Jednak te objawy powinny z czasem stawać się coraz rzadsze.

Uwagi praktyczne: dieta, higiena, rana, aktywność


Leki własne

Wieczorem w dniu zabiegu weź leki, które masz przepisane na stałe (na wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, leki rozrzedzające krew, itp.), chyba że zalecono inaczej.

Dieta

Przez pierwsze 12-24 godziny po operacji należy stosować lekką dietę, taką jak zupa i krakersy. W kolejnym dniu już normalna dieta, ale bogata w błonnik (włókno w owocach). Pamiętaj, aby codziennie pić dużo płynów.

Ból - proste, skuteczne sposoby

Przez pierwsze dwie doby po operacji zalecane jest nakładanie lodu na miejsce operacji przepukliny (całą pachwinę). Oziębiać trzeba z przerwami – 20 minut z lodem i 20 minut przerwy. Najlepiej do tego nadają się torebki foliowe z pokruszonym lodem lub mrożony groszek. Na skórę połóż ręcznik i dopiero na to lód. Schładzanie, gdy jest skuteczne może być stosowane przez dłuższy czas. Lód można też zmieniać w nocy.
Schłodzenie miejsca operowanego zmniejsza ból i obrzęk po operacji. Pozwala zmniejszyć pooperacyjny obrzęk i siniaki.

Zasinienie rany, moszny, prącia

Zdarza się, że po operacji przepukliny pachwinowej występuje obrzęk okolicy rany i siniaki (też na mosznie i penisie). Pojawienie się tego może nastąpić po kilku dniach od operacji. Obrzęk (często w okolicy moszny/jądra) może być wielkości sporej piłki.
Może dojść do przebarwienia tej okolicy na kolor ciemno fioletowy lub czarny. Nie ma powodu do paniki. Pomocne będzie chłodzenie lodem, podparcie moszny i leżenie. Obrzęk i siniaki często ustępują tak szybko, jak się pojawiają, ale mogą też utrzymywać się przez kilka tygodni. Nagrzewanie przyspiesza ich wchłanianie. Zmiany z czasem całkowicie ustąpią.

Jądra, moszna do góry - suspensorium

W pierwszych tygodniach od operacji - okolica operowana jest tkliwa. Można sobie pomóc poprzez noszenie ciasnych majtek podciągających prącie i mosznę do góry, tak aby leżały na brzuchu. Inny, bardziej skuteczny sposób to suspensorium (na zdjęciu).
do kupienia np. tutaj: https://allegro.pl/oferta/ochraniacz-krocza-suspensorium-meskie-dragon-xl-13780951248  lub http://tinyurl.com/ymq7b8ng  

Czy woda szkodzi?

Nie, woda nie szkodzi w gojeniu ran, byle umiejętnie stosowana. Bez obawy możesz wziąć prysznic po dobie od operacji. Potem można codziennie rano: zdjąć opatrunek, wziąć prysznic, wysuszyć ranę, zdezynfekować (alkohol, spirytus, Octenisept) i ponownie założyć opatrunek. Gdy rana jest sucha i zamknięta jak na zdjęciach poniżej (po 4-5 dniach)- opatrunek nie jest potrzebny. Przez dwa tygodnie nie wskazana jednak jest wanna, basen, jacuzzi, płynie w jeziorze. Nie szoruj skóry w operowanej okolicy. 

Zgrubienie wokół rany

Wielu pacjentów po operacji wyczuwa w pachwinie stwardnienie tkanek. To może sprawić, że poczujesz się tak, jakby twoja przepuklina nadal tam była. W tym miejscu szwy są założone na tkankę podskórną i stąd to zgrubienie. Szwy są wchłanialne i z czasem się rozpuszczą. Zgrubienie ustąpi z czasem. Można to przyspieszyć nagrzewając ranę (po tygodniu od operacji)
Nie trzeba stosować maści poprawiających gojenie. 

Usuwanie szwów, zszywek

Szwy lub zszywki (klamerki) są do usunięcia po 7-10 dniach od operacji.
Każdemu pacjentowi, któremi zakładam zszywki - daje jednorazowy aparacik do ich zdejmowania (w takiej pozycji jak na zdjęciu usuwa się zszywki). Tutaj jest film pokazujący jak zdejmuje się zszywki ze skóry; może to zrobić pielęgniarka, ale również samemu (łatwe i bezbolesne).
Surgical Staple Removal Nursing | How to Remove Surgical Staples
Tutaj film o zdejmowaniu szwów skórnych - to zwykle samodzielnie się nie udaje
How to Remove Sutures

Ze szwami do lekarza?

Gdy gojenie rany jest prawidłowe - szwy może usunąć pielęgniarka. Nie wymagana jest wizyta u lekarza. Kontrola jest jednak potrzebna przy wszelkich wątpliwościach, co do gojenia.Gdy są wątpliwości, co do gojenia rany - proszę zrobić zdjęcie telefonem i mnie przesłać.

Zatrzymanie moczu

Może się zdarzyć, że nie będziesz w stanie oddać moczu do wieczora po zabiegu. Jeśli nie możesz oddawać moczu po około 6 godzinach lub gdy czujesz, że staje się to coraz bardziej niewygodne, należy zacewnikować pęcherz (poradnia lub szpital).

Aktywność fizyczna

Chodzenie po płaskim i schodach – bez ograniczeń.
Od następnego dnia po operacji możesz wznowić lekkie codzienne czynności, potem stopniowo ich natężenie powiększać.
Powstrzymaj się od podnoszenia ciężarów (ponad 10 kg) do 3 tygodni po zabiegu.
Jeśli NIE przyjmujesz leków przeciwbólowych – możesz prowadzić samochód.
Jeśli Twoja praca nie wymaga forsownych zajęć, możesz wrócić do pracy, jak tylko poczujesz się komfortowo. Zwykle jest to po 3-4 dniach.
 Możesz wznowić aktywność seksualną, gdy jest to wygodne.

Zaparcia

Po operacji przepukliny pachwinowej mogą wystąpić zaparcia. Niektórzy pacjenci skarżą się, że zaparcia były ich najgorszym problemem po operacji. Pomaga na to przyjmowanie dużej ilości płynów (nawodnienie organizmu) i środka zmiękczającego stolec. Jeśli nie ma wypróżnienia po 48 godzinach można przyjąć łagodny środek przeczyszczający (senes, bisakodyl, ziółka).

Leki po wypisie

Nimesil 2-3 x dz saszetka (p-bólowy), Ketonal fast - silniejszy - 1 saszetka na noc dla dobrego snu (p-bólowy); Doreta (tabletki p-bólowe)
Na recepcie są też zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi (zwykle to Neoparin). Trzeba jest samemu podawać przez 10 dni; 1 x dz zastrzyk podskórny (nie boli). Tutaj jak się robi takie zastrzyki podskórne (oczywiście samemu) How to administer an Subcutaneous Injection

Czy leki są konieczne?

Nie ma konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych, natomiast trzeba zastrzyki zmniejszające krzepliwość krwi -zwykle zalecane jest minumum przez 10 dni.

Jak goi się miejsce po przepuklinie?

Operacja przepukliny, choć niezbędna stanowi uraz dla organizmu. Powstają rany: skóry, tkanki podskórnej, powięzi, mięśni. Gojenie tkanki jest podobne - niezależnie od mechanizmu urazu (skaleczenie, stłuczenie, przypadkowe zranienie czy celowe działanie chirurgiczne). Gdy chcesz dowiedzieć się więcej na temat etapów gojenia i stopnia skomplikowania tego procesu - zobacz ten film.
Wound Healing - Stages of healing and pathology (można włączyć polskie napisy)

Kontrola lekarska po wypisie

Przy prawidłowym gojeniu miejsca po operacji przepukliny kontrola chirurgiczna nie jest konieczna. Gdy pacjent się do mnie zgłosi - mogę jedynie ocenić wygląd rany operacyjnej, obecność obrzęku tkanek w okolicy, jąder lub moszny. Nie możliwe jest badanie palcem kanału pachwinowego, gdyż byłoby to skrajnie bolesne. Jedyny sposób żeby sprawdzić to miejsce to USG pachwiny, ale do tego muszą być wskazania.

Kiedy dzwonić do lekarza?

Ciągłe lub nawracające krwawienie z rany
Uporczywe nudności i wymioty (po pierwszych 24 godzinach)
Gorączka powyżej 38 st C (po pierwszych 48 godzinach)
Zwiększony ból, zaczerwienienie lub wyciek z rany (po 3-4 dniach)

Aktualne terminy konsultacji

Wyślij SMS o treści BEZSIATKI na tel. 603751335


Otrzymasz: terminy, nr telefonów do rejestracji i adresy miejsc konsultacji, podsumowanie informacji o operacji przepukliny bez siatki

Sprawdź, gdzie operuję. Miejsce jest wyjątkowe!

Esk8 jpg

Tutaj możesz się ze mną spotkać


Bydgoszcz, Gabinet, Mierosławskiego 9, tel. 603751335 – każda środa od 17.00
Warszawa, Centrum Medyczne Best-Med, Al. Jerozolimskie 87, tel. 22 628 62 81 / tel. 609 505 600 (co 3 tyg.)
Poznań, Klinika Endomedical, Chwaliszewo 19A, tel. 61 855 06 62 (co 3 tyg.)